Úspěch v anketě Talent Jihočeského kraje za rok 2022

Obrzek - Úspěch v anketě Talent Jihočeského kraje za rok 2022     Prestižní ocenění v anketě Talent Jihočeského kraje za rok 2022 získal Jakub Klicnar z 9.B. Za své úspěchy v matematických a fyzikálních soutěžích získal v přírodovědné kategorii žáků Čestné uznání. O tom, jak mimořádný úspěch to je, svědčí i fakt, že naše škola podobný úspěch v této kategorii zažila naposledy před devíti lety.

A čím přesně že si Jakub Čestné uznání zasloužil? Těch pomyslných zářezů je tolik, že jejich výčet připomíná telefonní seznam. Posuďte sami. V loňském roce ještě jako žák 8. třídy vybojoval nejen 1.místo v okresním kole matematické olympiády osmých tříd, ale své matematické schopnosti poměřil i s žáky tříd devátých. V okresním kole matematické olympiády devátých tříd se umístil na 1.-5. místě společně s dalšími dvěma žáky naší školy. V následném krajském kole pak Jakub obsadil 1.-2. místo.

Úspěšně zvládl i školní kolo fyzikální olympiády, tudíž postoupil do okresního kola, kde se umístil na 3. příčce. Mimoto se zúčastnil i školních soutěží Matematický klokan a Pythagoriáda a v obou soutěžích získal 1.-2.místo; několikrát se zapojil i do soutěže Logická olympiáda.

Jakub v tomto školním roce také pravidelně řeší série Pikomatu, což je matematický korespondenční seminář pořádaný matematickofyzikální fakultou Univerzity Karlovy. I v této soutěži je velmi úspěšný.

Mimo matematiku, fyziku a chemii se zajímá o mnoho dalších oborů. Zájem o dějiny prokázal 4.místem v okresním kole dějepisné olympiády (na postup do krajského kola mu chyběl jediný bod), hraje na kytaru, zabývá se lukostřelbou a začíná s metanou, učí se řezbařině. Je členem hasičského kroužku, který pravidelně dosahuje úspěchů v mnoha soutěžích, věnuje se i zdravovědě a civilní obraně. Několik let také hraje šachy a účastní se šachových turnajů. Posledním úspěchem bylo jeho 1. místo v únorovém Šachovém turnaji o pohár ředitele Gymnázia Strakonice.

Nepřekvapí proto, že Jakubovy výsledky byly ohodnoceny i Čestným uznáním v celostátní soutěži Zlatý oříšek 2022.

O své matematické znalosti se Jakub rád dělí se svými spolužáky, když jim o přestávkách vysvětluje probírané učivo. Většinou však až poté, co na tabuli napíše datum pomocí matematických symbolů. Přestože v mnoha oblastech je Jakub výjimečný student, pokud přijde řada na dlouhé rodinné procházky, je to typický dospívající, který to vnímá jako utrpení. A to až takové, že by dle svých slov raději řešil další olympiádu.

Přeji Jakubovi mnoho dalších úspěchů ve všech oblastech, kterými se zabývá, a i v olympiádách, které ho letos ještě čekají.