Exkurze do Prahy

Obrzek - Exkurze do Prahy     59 žáků naší školy s učitelským dozorem mělo ve středu 3.10. namířeno do Prahy. Cesta vedla na Hrad na dvě výstavy – Doteky státnosti a Stráž na Hradě pražském.

První z nich upoutala unikátními exponáty, které se běžně nevidí. Modrobílé šaty, které si ušila jedna neznámá mladá žena v době protektorátu a pokaždé 28. října si k nim vzala červený pásek, když nemohla vyjádřit jinak úctu ke své vlasti. Papalášské vozidlo, kterým přijel na prezidentskou inauguraci Antonín Novotný. Prapor ze srpna 1968 posvěcený krví mladého muže, který nepřežil vpád spojeneckých vojsk.

Druhá výstava nevzbuzovala takové emoce. Dozvěděli jsme se na ní první poslední o historii hradní stráže, ať už se v průběhu času jmenovala jakkoliv.

Kdo měl oči k vidění a uši k slyšení, mohl být 3. října v Praze obohacen o mnohé nové poznatky o naší vlasti.

Dagmar Šmídová

Obrzek - Exkurze do Prahy     Obrzek - Exkurze do Prahy     Obrzek - Exkurze do Prahy