Návštěva partnerské školy v Bavorsku

Obrzek - Návštěva partnerské školy v Bavorsku

18. prosince jsme vyrazili s 25 dětmi z 8. a 9. ročníků naší základní školy do německého Deggendorfu na první setkání s žáky tamní Wirtschaftsschule.

Po dvouhodinové cestě, kterou si někteří zpříjemnili procvičováním německých slovíček, se nám dostalo milého přivítání od pana ředitele Johanna Riedla a zástupce ředitele Christiana Alta.

V tělocvičně, kde už bylo na první pohled vše připraveno na společné aktivity, jsme se nejprve s chutí vrhli na výborné německé Brezel a pak už se našich dětí ujali bavorští žáci. V 6 - 8členných česko-německých týmech prošli třemi stanovišti, kde hráli fotbal, karetní hry a učili se navzájem česká a bavorská slovíčka. Po krátkém představení prvotní ostych rychle opadl a všichni se pustili do připravených aktivit.

V poledne jsme rádi přijali pozvání do školní jídelny, kde všem velmi chutnalo.

Po obědě jsme se přesunuli do centra Deggendorfu na adventní trhy, kde pro nás byl připraven odpolední program. Ve stejných skupinách si žáci prošli atrakce a obchůdky vánočního trhu, prohlédli si jesličky z písku a hráli metanou. Většina českých dětí hrála tuto hru poprvé v životě a bylo vidět, že si to všichni velmi užívali. Velkou zajímavostí trhu byly jesličky vytvořené z písku, jejichž autorem je český sochař. Toto tři metry vysoké a tři metry široké umělecké dílo bude na deggendorfském náměstí k vidění až do 7. ledna. Z trhu jsme si odnesli kromě krásných dojmů i řadu suvenýrů a od našich německých hostitelů dostal každý na památku čepici s logem školy.

Kolem 15. hodiny jsme se rozloučili s tím, že se opět uvidíme na jaře, tentokrát u nás ve Vodňanech.

O tom, že tato akce byla opravdu vydařená, svědčí reakce našich žáků:

Eliška: „Užili jsme si prohlídku města a školy. Jsou velmi přátelští a milí a dobře tam vaří. Jejich vánoční trhy jsou honosné a krásné.“

Mája: „Program byl moc pěkně připraven. Zaujala mě nově postavená budova školy.“

Filip: „Bylo to úžasné, měli vše skvěle nachystané a moc jsem si to užil.“

Sabina: „Jsem ráda, že jsem dostala možnost navštívit německou školu v Deggendorfu. Moc se mi tam líbilo, žáci byli milí a hodní. Těším se, až přijedou na jaře za námi. Byla to pro mě zajímavá zkušenost.“

Linda: Výlet do Deggendorfu se mi moc líbil, i prohlídka města a vánočních trhů. Měli to moc pěkně připravené, děti byly velmi komunikativní.“

Aneta: „Bylo to moc krásné, zaujal mě program, který měli krásně připravený.“

Daniela Bromová