Projektový den nejen s knihami pro děti

Obrzek - Projektový den nejen s knihami pro děti     Honzíkova cesta a O chytré kmotře lišce. To jsou tituly knih, které vybraly třídní učitelky třetích ročníků ZŠG Vodňany z budovy Alešova pro své žáky na projektový den zaměřený na čtenářskou gramotnost a hlavně na čtení s porozuměním. Celá akce byla připravena ve spolupráci s pracovnicemi Městské knihovny ve Vodňanech, proto poslední březnová středa začala pro žáky návštěvou místní knihovny.

Zde na ně čekala prezentace o spisovatelích i ukázky jejich dalších děl. Poté žáci společně přečetli dvě kapitoly z přinesených knížek.

Obě třídní učitelky, Mgr. Alexandra Jedlisková i Mgr. Marie Mašátová, připravily pro své žáky pracovní listy, kde měli žáci připravené úkoly. Na jejich plnění se potřebovali orientovat v textu. Úkoly žáci plnili ve skupinách.

V hodině hudební výchovy si zazpívali písničky, jejichž názvy měli žáci zjistit. V hodině výtvarné výchovy si pak namalovali obrázky, které jsou vystavené na nástěnkách v přízemí budovy Alešova.

Na závěr byli žáci za pilnou práci odměněni ukázkou z filmových adaptací knih, ze kterých četli. Pak už zbývalo jen hodnocení celého dne, který si dle svých slov žáci i všichni zúčastnění užili.

Cílem projektu bylo vést žáky ke čtenářským dovednostem, k orientaci v textu, k zodpovědnému přístupu k práci, ale také umět naslouchat ostatním, vyjádřit své myšlenky, pracovat ve skupinách, nerušit ostatní při práci, umět zhodnotit si práci nejen svou, ale i svých spolužáků. Jak se záměr celého projektového dne vydařil, ukáže až čas.

Text i foto Mgr. Marie Mašátová

Obrzek - Projektový den nejen s knihami pro děti     Obrzek - Projektový den nejen s knihami pro děti     Obrzek - Projektový den nejen s knihami pro děti